Jak zebrać pieniądze na własny biznes. Lokata to nie wszystko

|

Świat nie ma dla nich granic, podobnie jak wyobraźnia. Pracowników importera kawy zabierają na plantację do Brazylii, producenta produktów ekologicznych na Madagaskar, a tych z branży motoryzacyjnej do fabryki samochodów w Niemczech.

article-thumbnail

- Jedna z firm, która się do nas zwróciła, chciała zorganizować i sfinansować wykopanie studni w Afryce. Nie tylko znaleźliśmy na miejscu pracowników, którzy tym się zajęli, ale zorganizowaliśmy też pobyt dla przedstawicieli firmy, którzy także dołożyli swoją cegiełkę i pomagali przy kopaniu – mówi Wojciech Morysiński z MWM Group. Kiedy rozmawiamy, jest z klientem na lodowcu w Austrii.

Dopasowane do potrzeb

Wyjazdy szyte na miarę to oferta dla firm, które podczas wyprawy chcą budować relacje w zespole czy z ważnymi kontrahentami. Podróż jako nagroda pozwala też odpowiednio zmotywować pracowników czy kontrahentów i wzmocnić np. sprzedaż.

- Naszym stałym klientem jest firma produkująca drukarki, której działalność opiera się na współpracy z różnymi dystrybutorami. Raz do roku pracownicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki sprzedaży, wyjeżdżają na narty. I nie jest to typowa wycieczka. Wynajmujemy dla nich część restauracji na wyłączność, prywatnych instruktorów narciarstwa, organizujemy dodatkowe atrakcje: sanki, skutery śnieżne… – zdradza Wojciech Morysiński.

Zanim dojdzie do wyjazdu, MWM Group sprawdza wiek uczestników, ich zainteresowania, poziom aktywności fizycznej i dopiero wtedy układa program. Ważnym czynnikiem jest też oczywiście budżet. Są wyjazdy za 1,5-2 tys. zł od osoby, ale też za 20-30 tys. zł, gdy firmie zależy na relacjach z ważnym klientem. Rocznie MWM Group organizuje ok. 25 wyjazdów zagranicznych.

Inwestycja w firmę

W ten sposób działa już sześć lat, realizując projekty od początku do końca. To oni rezerwują przelot, organizują noclegi i wyżywienie oraz dbają o zapewnienie dodatkowych atrakcji. Wcześniej Wojciech i jego wspólniczka, Marta, pracowali dla innych. Ona w firmie podobnej do MWM Group, on w korporacji. - Mieliśmy dość pracowania dla czyjś rachunek – przyznaje Wojciech.

W firmę zainwestowali oszczędności życia, a także otworzyli linię kredytową w banku. Wszystkie zarobione pieniądze wciąż inwestują w rozwój działalności. - Pożyczyłem też część potrzebnej sumy od rodziców, którzy po 30 latach sprzedali swój biznes i chcieli ulokować kapitał w różnych miejscach: lokatach bankowych, funduszach emerytalnych, akcjach, papierach wartościowych, ale też w mojej firmie – mówi Wojciech.

Pomnażamy oszczędności na własną firmę

Kiedy na przełomie lat 80. i 90. ojciec Wojciecha Morysińskiego po raz pierwszy chciał inwestować, nie miał narzędzi, z których mógłby skorzystać. Wówczas zdecydował się na fundusz emerytalny w jednym z austriackich banków.

Dziś na rodzimym rynku sytuacja mocno się zmieniła, a możliwości oszczędzania, także na własną firmę, jest całe mnóstwo. Każdy bank, w tym np. Bank Millennium, oferuje szereg rozwiązań.

Najprostszą formą oszczędzania są lokaty i konta oszczędnościowe lub, w wersji bardziej złożonej, lokaty strukturyzowane. Choć tradycyjne lokaty obecnie nie rozpieszczają oprocentowaniem, to jednak mają swoje zalety. Po pierwsze nie można stracić oszczędzanego kapitału (jest on chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro), a po drugie możemy z góry obliczyć, ile w ten sposób zyskamy. Po trzecie… wpłacamy pieniądze na określony czas i nie musimy się nimi więcej zajmować.

Bardziej złożoną formą - tym razem już inwestowania - są lokaty strukturyzowane. Tak jak w przypadku tradycyjnych depozytów, również w ich wypadku nie utracimy kapitału, ale za to nie mamy gwarancji osiągnięcia zysku, którego w najgorszym przypadku może nie być wcale. Wysokość zysku jest zależna od określonego wskaźnika - dla przykładu, w przypadku Lokaty Strukturyzowanej Surowcowy Potentat III Banku Millennium jest to cena akcji spółki Royal Dutch Shell PLC notowanej na giełdzie w Amsterdamie.

Fundusze dla szukających szansy na wyższy zysk

To, co potencjalnie może przynieść największy zysk, to fundusze inwestycyjne. By zacząć inwestować, na początek wystarczy 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w fundusze, poza szansą na zysk, wiąże się też z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału.

Te o najniższym poziomie ryzyka to fundusze pieniężne oraz dłużne (które inwestują zgromadzone środki przede wszystkim w obligacje). Szansę na zysk na wyższym poziomie, ale również z większym ryzykiem, dają fundusze, które część zgromadzonych środków inwestują we wspomniane papiery dłużne, a pozostałą część w akcje i inne udziałowe papiery wartościowe.

Z kolei inwestycja w fundusze akcyjne to propozycja dla inwestorów akceptujących wysoki poziom ryzyka. W tym przypadku potencjalny zysk jest najwyższy – nawet kilkadziesiąt procent. Ale za to zdecydowanie wyższe jest również ryzyko.

Połącz lokatę z funduszem

Można także spróbować połączyć zalety obu opisanych wyżej rodzajów rozwiązań w formie tzw. produktów łączonych. Są one złożone z dwóch elementów: tradycyjnej lokaty, która gwarantuje nam określony dochód i ochronę kapitału (ochrona kapitału przez BFG do wysokości 100 tys. euro) oraz części inwestycyjnej, która może przynieść zysk (w zależności od wyników finansowych osiągniętych przez wybrany instrument inwestycyjny), wiąże się jednak z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału.

Co wybrać dla siebie?

Każdorazowo decyzja o zainwestowaniu w określony produkt powinna być uzależniona od naszej sytuacji finansowej i osobistej, celu, na realizację którego chcemy oszczędzać oraz oczywiście od poziomu akceptacji ryzyka związanego z inwestowaniem.

- Banki oferują szereg rozwiązań ułatwiających systematyczne odkładanie pieniędzy, a następnie inwestowanie zgromadzonych środków. Można z nich skorzystać wygodnie, w każdym miejscu i czasie, za pośrednictwem bankowości internetowej. Dobrze zainwestowane oszczędności pomogą zrealizować marzenia, np. o własnym biznesie – mówi Piotr Rapińczuk, Kierujący Wydziałem Produktów i Procesów Inwestycyjnych w Banku Millennium.